Nová 8 % daň z neživotného poistenia

Od 1. októbra tohto roka sa má na Slovensku zaviesť nová daň z neživotného poistenia. Má byť vo výške 8 % a v plnej miere má nahradiť 8 % odvod, ktorý v súčasnosti platia poisťovne. Vyplýva to z návrhu zákona o dani z poistenia, ktorú schválila vláda.

Nová daň sa dotkne všetkých produktov neživotného poistenia s výnimkou povinného zmluvného poistenia (PZP), pri ktorom aj naďalej zostane 8 % odvod.
 

Rezort financií uviedol, že zákon bude prehľadný, jednoduchý a nebude sa týkať produktov životného poistenia.

Dôvodom zavedenia dane z poistenia ako nepriamej dane sú jednak doterajšie poznatky, ktoré ukazujú, že odvod z prijatého poistného z neživotného poistenia, zavedený od 1. januára 2017, je nesystémové a neefektívne opatrenie, ktoré spôsobuje aplikačné problémy poisťovniam, a jednak rozdielne zaobchádzanie v súvislosti s odvodom z prijatého poistenia na základe poistných zmlúv uzatvorených pred 1. januárom 2017 a po tomto dátume," zdôvodnilo zavedenie dane ministerstvo s tým, že takáto daň je štandardný nástroj používaný v Európskej únii.

Rezort financií je presvedčený aj o tom, že zmeny vyplývajúce zo zákona by klienti poisťovní nemali výrazne pocítiť. Daň budú vyberať a platiť do štátneho rozpočtu poisťovne, a preto podľa rezortu financií nie je potrebná zmena platných zmlúv. Naopak, poisťovne zavedenie dane kritizujú. Namietajú nezohľadnenie viacerých pripomienok, ako je retroaktivita, prijatie dane bez odborných analýz a diskusie a pod. Poisťovne na základe svojich právnych analýz avizujú podanie podnetu na Ústavný súd Slovenskej republiky z dôvodu uplatnenia retroaktivity dosahu zákona.

Zaujal Vás tento článok a chceli by ste vedieť viac? Obráťte sa prosím na špecialistu RENOMIA.
Radi Vám poradíme!